Czyli różnica między herbatą liściastą a ekspresową
Pijesz herbatę ekspresową, czyli taką w saszetkach, piramidkach tudzież „tytkach”? Pewnie, dlatego, że można ją kupić w każdym sklepie, jest szybka w przygotowaniu i stosunkowo tania? Na tym w zasadzie jej zalety się kończą.
Czy wiesz, ile tracisz, nie sięgając po herbaty liściaste? Poznaj różnice między herbatą sypaną a ekspresową i zacznij cieszyć się prawdziwym smakiem i aromatem tego naparu. Czas na wielkie zmiany w Twoim życiu!
Herbata liściasta i ekspresowa – porównanie
Zacznijmy od tego, że picie herbaty ekspresowej to oczywiście nic złego i absolutnie nie namawiamy do jej całkowitego porzucenia. Jeśli Ci smakuje, to czemu nie? Jednak koniecznie przeczytaj ten tekst i przekonaj się, jakie są różnice między herbatą liściastą a ekspresową! Co tracisz, kupując popularne saszetki z suszem w supermarkecie, a co zyskujesz, sięgając po prawdziwe herbaty sypane?
Skoro możesz wybrać lepiej, to dlaczego miałbyś tego nie zrobić?
Herbata ekspresowa – cała prawda!
Prawda jest taka, że herbata ekspresowa to najczęściej pył, który tworzy się podczas produkcji herbaty liściastej. Są to całkowicie zmielone liście, często przypadkowe mieszanki, które nie są najlepszej jakości (choć zdarzają się wyjątki).
Napój taki, zaparzany w kilka minut, praktycznie zawsze smakuje tak samo. Dodatkowo saszetka, w której herbata jest zamknięta ma niestety spory wpływ na ostateczny jej smak! A jeśli zrobiona jest z niskiej jakości materiału? Ma wówczas negatywne działanie na nasze zdrowie!
Musisz wiedzieć, że torebki, a już szczególnie popularne piramidki, w których znajduje się herbata ekspresowa, nie są do końca zrobione tylko z papieru, ale też niestety z plastiku. Gdy zalewamy je wrzątkiem, uwalnia się z nich mikroplastik i nanoplastik, które to oczywiście wlewamy w siebie razem z naparem. Ponadto, by torebka była biała, często wybiela się ją chlorem, równie szkodliwym dla naszego organizmu co plastik. Jeśli więc nie chcesz magazynować w sobie substancji rakotwórczych, pij herbatę sypaną.
Sięgając po herbatę ekspresową, omijamy ciekawy i ważny rytuał parzenia herbaty. Cały proces przygotowania napoju to wyjęcie „tytki” z opakowania, wrzucenie jej do kubka i zalanie wrzątkiem.
Tak naprawdę nie widzimy tego, co znajduje się w saszetce, zatem pozbawiamy się widoku liści, pączków, koloru suszu i innych dodatków, które wyraźnie możemy dostrzec w herbacie liściastej. Nawet jeśli w saszetce znajdują się całe liście, to podczas parzenia i tak nie mają one szans na całkowite się rozwinięcie, a co za tym idzie oddanie do naparu prawdziwego smaku i bogatej esencji.
Choć herbata ekspresowa zamknięta jest w torebce to, wbrew pozorom, szybciej „wietrzeje”, tracąc swój smak, aromat i właściwości. Można przechowywać ją w specjalnych puszkach, jednak nadal to nie sprawi, że dorówna aromatowi i smakowi herbacie sypanej.
No i ostatecznie – SMAK! Proces i długość zaparzania herbaty ekspresowej jest najczęściej taki sam. Trudno zatem wyczarować z niej napój, pobudzający wszystkie zmysły i za każdym razem zaskakujący eksplozją nowych smaków i aromatów.
Tak jak wspomnieliśmy na początku, znajdziemy też pewne zalety herbaty ekspresowej, czyli niska cena, łatwa dostępność, ekspresowe przygotowanie… Ale lepiej będzie, jak przejdziemy płynnie do tego, jakie są zalety picia herbaty liściastej!
Herbata liściasta (sypana) – cała prawda!
Herbata liściasta zwana też herbatą sypaną to suszone liście w postaci całej, łamanej lub zrolowanej. Ich umiejętna obróbka sprawia, że zachowują cenne właściwości zdrowotne, walory smakowe oraz wspaniały aromat.
Parzenie herbaty liściastej to rytuał, którego trzeba i warto się nauczyć. Choć zajmuje trochę czasu, to zdecydowanie wart jest jego poświęcenia! Przygotowanie naparu ułatwią nam pewne akcesoria, o których przeczytasz w dalszej części artykułu – nie pomiń jej!
Wygląd herbaty sypanej zachwyca! Często dostrzeżemy w niej nie tylko liście, ale też pączki, łodygi i owoce. Są zbierane we właściwym momencie i odpowiednio obrabiane. Zarówno moment zbioru, pora, transport, jak i przechowywanie, mają spory wpływ na ostateczny smak, zapach i działanie herbaty liściastej na nasz organizm.
Herbaty sypane to też wysoka jakość. Pijąc tego rodzaju napary, dostarczamy swojemu organizmowi wiele cennych i niezbędnych witamin, minerałów i związków, które nie tylko zapobiegają chorobom i różnym dolegliwościom, ale też je leczą!
W zależności od tego, jaki smak i działanie herbaty liściastej chcemy uzyskać (uspokojenie, pobudzenie), mamy dowolność zarówno w ilości wsypywanego suszu do zaparzacza, jak i długości jego parzenia. Co ciekawe, różna długość parzenia daje nam za każdym razem możliwość wydobywania z herbaty liściastej innych właściwości i smaku!
I wreszcie – SMAK! Herbata liściasta zdecydowanie bije na głowę herbatę ekspresową, jeśli chodzi o smak. Nierozdrobione liście mają w sobie dużo więcej olejków eterycznych i też dłużej się w nich utrzymują. To właśnie dzięki naturalnie występującym olejkom eterycznym, cieszymy się z głębokiego smaku i aromatu, który pobudza wszystkie kubki smakowe.
Dobra herbata liściasta ma wyższą cenę od ekspresowej. Czy to jest jej wada? Jak wiadomo, zdrowie nie ma ceny i zdecydowanie warto zainwestować w herbatę od sprawdzonego dostawcy, by móc cieszyć się z jej właściwości zdrowotnych. A tych ma naprawdę sporo!
Nie dowiesz się, jakie są zalety picia herbaty, dopóki nie zaopatrzysz się w prawdziwe dobre herbaty liściaste!
Pomocne akcesoria do parzenia herbaty liściastej
Obawiasz się, że parzenie herbaty liściastej jest zbyt długie i skomplikowane? Nic bardziej mylnego! Nie dość, że proces ten jest dziecinnie prosty, to dodatkowo odpręży Cię i pozwoli na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków. Jak parzyć herbatę, by oddzielić liście od naparu? Wystarczy zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria do parzenia herbaty takie jak:
- Sitko do herbaty, czyli jeden z najpopularniejszych i najtańszych gadżetów, który skutecznie oddzieli liście od naparu. Dobry zaparzacz do herbaty jest odporny na wysoką temperaturę, nie odkształca się i nie pęka. Sitko do zaparzania powinno mieć drobne oczka, by można było w nim zaparzać herbaty drobno mielone.
- Dzbanek z zaparzaczem jest niezwykle wygodny i pozwala na przygotowanie większej ilości naparu. Do tego ładnie wygląda i będzie ciekawym akcesorium w kuchni. Dzbanek do herbaty z zaparzaczem jest niezwykle łatwy w obsłudze i posłuży na długi okres użytkowania.
- Papierowe filtry do herbaty, które są bezpieczne dla zdrowia i dla środowiska. Pozwalają na uzyskanie maksymalnego smaku i aromatu herbaty. Filtry do herbaty są biodegradowalne i nie zmieniają smaku naparu.
Wyposażony w wysokiej jakości herbatę liściastą i odpowiednie akcesoria do zaparzania, ciesz się smakowitym i zdrowym naparem każdego dnia! Bogaty smak, głęboki aromat oraz niezliczona ilość właściwości zdrowotnych odprężą Cię, pobudzą, dodadzą energii i zadbają o zdrowie i urodę!