Przetwory od zawsze są ważnym elementem kuchni polskiej. Od lat pokoleniami staramy się zamknąć w słoikach trochę lata używając przepisów naszych babć i prababć. Dzięki przyprawom możemy uzyskać unikalny smak przetworów. Od tego jakich dodatków użyjemy zależy efekt końcowy - tradycyjny, czy może egzotyczny?
Sztandarowym przetworem w polskich spiżarniach są ogórki - konserwowe lub kwaszone. Aby osiągnąć tradycyjny smak ogórków użyj gorczycę, liście laurowe, ziele angielskie oraz pieprz. Do ogórków pasuje również estragon i papryka ostra lub słodka. Chilli, curry lub kurkuma sprawią, że odkryjesz ten tradycyjny produkt od całkiem innej strony.
Pamiętaj, aby nie przesadzić z liściami laurowymi i zielem angielskim - może to źle wpłynąć na smak przetworów. Liście powinny być niepołamane, o jasnozielonej barwie, bez plam i ogonków.
Pieprz czarny to przyprawa, która towarzyszy właściwie wszystkim wytrawnym potrawom, także przetworom. Może on też urozmaicić niektóre słodkie przetwory na przykład te z truskawkami. Ziele angielskie natomiast świetnie podbija aromat owocowych kompotów.
Do przetworów słodkich warto dodać np. goździki, kardamon, kurkumę, imbir czy cynamon. Cynamon często dodawany jest tylko do jabłek, ale warto poeksperymentować i dodać go również do wiśni czy gruszek. Kardamon świetnie przełamuje słodki smak, ale z cynamonem świetnie sprawdza się też przy marynatach słodkich.
Przyprawy pełnią też funkcję konserwującą, która jest chyba najważniejsza w przygotowaniu przetworów. Przetwory słodkie konserwuje cukier, a słone sól. Sól sprawia też, że następuje kwaszenie lub kiszenie warzyw. Naturalną substancją konserwującą jest też ocet.
Niektóre z przypraw mają również silne działanie hamujące rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Są to, np. czosnek, anyż, kminek, koper włoski, tymianek, majeranek, chrzan, mięta, chilli, goździki, gałka muszkatołowa, cebula czy seler.
Pamiętaj, że dzięki przyprawom możesz uzyskać niepowtarzalny smak swoich przetworów. Nie bój się eksperymentować.